Sullins Connector Solutions GEC10DRTH-S13
GEC10DRTH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEC10DRTH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GEC10DRTH-S13.pdf
Availability of GEC10DRTH-S13
QUANTITY
GEC10DRTH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC10DRTH-S13
Internal Part NumberEIS-GEC10DRTH-S13
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC10DRTH-S13
Related LinksGEC10D, GEC10DRTH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC10DRTH-S13 Details Description
Related parts for GEC10DRTH-S13
CONN EDGE DUAL .050 R/A 70 POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf