Sullins Connector Solutions GEC14SBSN-M89
GEC14SBSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GEC14SBSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS .100 RT/A SMD
Datasheet Download
GEC14SBSN-M89.pdf
Availability of GEC14SBSN-M89
QUANTITY
GEC14SBSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC14SBSN-M89
Internal Part NumberEIS-GEC14SBSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC14SBSN-M89
Related LinksGEC14S, GEC14SBSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC14SBSN-M89 Details Description
Related parts for GEC14SBSN-M89
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A 2MM TIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
ARBOR QUICK CHANGE-7/16 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf