Sullins Connector Solutions GEC18DRTS
GEC18DRTS picture photo
Mfg. Part Number
GEC18DRTS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC18DRTS.pdf
Availability of GEC18DRTS
QUANTITY
GEC18DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC18DRTS
Internal Part NumberEIS-GEC18DRTS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC18DRTS
Related LinksGEC1, GEC18DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC18DRTS Details Description
Related parts for GEC18DRTS
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .08W STER AB 16UCSP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM2161SC16-91-34 CYLINDER STOP datasheet.pdf
MBXLEVERTRCPT8P+72S+8P datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
DIODE PIN 200V 0.2A 1W datasheet.pdf