Sullins Connector Solutions GEC18DRXS
GEC18DRXS picture photo
Mfg. Part Number
GEC18DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GEC18DRXS.pdf
Availability of GEC18DRXS
QUANTITY
GEC18DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC18DRXS
Internal Part NumberEIS-GEC18DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC18DRXS
Related LinksGEC1, GEC18DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC18DRXS Details Description
Related parts for GEC18DRXS
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 64-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 120KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 24V datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 2400-2500MHZ 0404 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
PROTOBOARD SMT FOR .65MM ON SEMI datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf