Sullins Connector Solutions GEC20DREH-S93
GEC20DREH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GEC20DREH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
GEC20DREH-S93.pdf
Availability of GEC20DREH-S93
QUANTITY
GEC20DREH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC20DREH-S93
Internal Part NumberEIS-GEC20DREH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC20DREH-S93
Related LinksGEC20D, GEC20DREH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC20DREH-S93 Details Description
Related parts for GEC20DREH-S93
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 200MA SMD datasheet.pdf
CONN PLUG LGH 6POS RECTANGULAR datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
1/2" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf