Sullins Connector Solutions GEC22DREN-S93
GEC22DREN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GEC22DREN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET
Datasheet Download
GEC22DREN-S93.pdf
Availability of GEC22DREN-S93
QUANTITY
GEC22DREN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC22DREN-S93
Internal Part NumberEIS-GEC22DREN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC22DREN-S93
Related LinksGEC22D, GEC22DREN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC22DREN-S93 Details Description
Related parts for GEC22DREN-S93
IC OPAMP GP 155KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOUNTING CLIP HORIZ 1.0IN DIA datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIP SNAP CLOSE T-BAR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1600V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf