Sullins Connector Solutions GEC22DRTI-S13
GEC22DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEC22DRTI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GEC22DRTI-S13.pdf
Availability of GEC22DRTI-S13
QUANTITY
GEC22DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC22DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-GEC22DRTI-S13
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC22DRTI-S13
Related LinksGEC22D, GEC22DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC22DRTI-S13 Details Description
Related parts for GEC22DRTI-S13
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 8.66"L X 6.5"W datasheet.pdf
IC MCU 1536KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VAC AXIAL datasheet.pdf