| Internal Part Number | EIS-GEC23SABN-M30 | |
| Featured Product | Hi-Temp Headers & Card Edge Connectors | |
| PCN Design/Specification | Temp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded, Breakaway | |
| Number of Positions | 23 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |