Sullins Connector Solutions GEC29SFBN-M30
GEC29SFBN-M30 picture photo
Mfg. Part Number
GEC29SFBN-M30
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 29PS .100 SINGLE SMD
Datasheet Download
GEC29SFBN-M30.pdf
Availability of GEC29SFBN-M30
QUANTITY
GEC29SFBN-M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC29SFBN-M30
Internal Part NumberEIS-GEC29SFBN-M30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions29
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC29SFBN-M30
Related LinksGEC29S, GEC29SFBN-M30 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC29SFBN-M30 Details Description
Related parts for GEC29SFBN-M30
IC CATV AMP MOD 870MHZ 310MA 7P datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES 196 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
CONN JACKSCREW datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE GRN 20 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf