Sullins Connector Solutions GEC31SGSN-M89
GEC31SGSN-M89 picture photo
Mfg. Part Number
GEC31SGSN-M89
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 31POS .100 RT/A SMD
Datasheet Download
GEC31SGSN-M89.pdf
Availability of GEC31SGSN-M89
QUANTITY
GEC31SGSN-M89 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC31SGSN-M89
Internal Part NumberEIS-GEC31SGSN-M89
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi-Temp Headers & Card Edge Connectors
PCN Design/SpecificationTemp/Time for Nylon 9T 27/Oct/2010
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC31SGSN-M89
Related LinksGEC31S, GEC31SGSN-M89 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC31SGSN-M89 Details Description
Related parts for GEC31SGSN-M89
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN SHIELD CASE .050 20POS BLK datasheet.pdf
CONN INS SLEEVE STR 20-14AWG datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERMINAL KDKS1/EN4 W/O LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 700MA 393.9 MOHM datasheet.pdf
TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf