Sullins Connector Solutions GEC35DRTS-S13
GEC35DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEC35DRTS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GEC35DRTS-S13.pdf
Availability of GEC35DRTS-S13
QUANTITY
GEC35DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEC35DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-GEC35DRTS-S13
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEC35DRTS-S13
Related LinksGEC35D, GEC35DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEC35DRTS-S13 Details Description
Related parts for GEC35DRTS-S13
CONN HEADER 48POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W D 44TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 11A 11.81 MOHM datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf