Sullins Connector Solutions GEM10DRYS
GEM10DRYS picture photo
Mfg. Part Number
GEM10DRYS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM10DRYS.pdf
Availability of GEM10DRYS
QUANTITY
GEM10DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM10DRYS
Internal Part NumberEIS-GEM10DRYS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM10DRYS
Related LinksGEM1, GEM10DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM10DRYS Details Description
Related parts for GEM10DRYS
CONN EDGECARD EXTEND 48POS .156 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RD CBL TO FLAT 4COND 20A datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 302 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf