Sullins Connector Solutions GEM10DTMT-S273
GEM10DTMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GEM10DTMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM10DTMT-S273.pdf
Availability of GEM10DTMT-S273
QUANTITY
GEM10DTMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM10DTMT-S273
Internal Part NumberEIS-GEM10DTMT-S273
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM10DTMT-S273
Related LinksGEM10DT, GEM10DTMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM10DTMT-S273 Details Description
Related parts for GEM10DTMT-S273
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 7A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 6PIN #20 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL28246 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS .156 TIN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
EXL UNITIZED BLOCK 2A MED datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf