Sullins Connector Solutions GEM12DCCI
GEM12DCCI picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DCCI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM12DCCI.pdf
Availability of GEM12DCCI
QUANTITY
GEM12DCCI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DCCI
Internal Part NumberEIS-GEM12DCCI
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DCCI
Related LinksGEM1, GEM12DCCI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DCCI Details Description
Related parts for GEM12DCCI
RES 5.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD RF 2.4GHZ 9600BPS W/RPSMA datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf