Sullins Connector Solutions GEM12DREH
GEM12DREH picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET
Datasheet Download
GEM12DREH.pdf
Availability of GEM12DREH
QUANTITY
GEM12DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DREH
Internal Part NumberEIS-GEM12DREH
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DREH
Related LinksGEM1, GEM12DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DREH Details Description
Related parts for GEM12DREH
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 16POS datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 4X4 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.44A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf