Sullins Connector Solutions GEM12DRMT-S273
GEM12DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GEM12DRMT-S273.pdf
Availability of GEM12DRMT-S273
QUANTITY
GEM12DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-GEM12DRMT-S273
Number of Positions24
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DRMT-S273
Related LinksGEM12DR, GEM12DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DRMT-S273 Details Description
Related parts for GEM12DRMT-S273
IC DUAL 12B CMOS MULT D/A 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 8POS GRAY SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7719 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W E MELF datasheet.pdf
FUSE 25AMP 1300V DC SOLAR FERRUL datasheet.pdf