Sullins Connector Solutions GEM12DTKS
GEM12DTKS picture photo
Mfg. Part Number
GEM12DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM12DTKS.pdf
Availability of GEM12DTKS
QUANTITY
GEM12DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM12DTKS
Internal Part NumberEIS-GEM12DTKS
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM12DTKS
Related LinksGEM1, GEM12DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM12DTKS Details Description
Related parts for GEM12DTKS
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 220MW SMT3 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT BNC CRIMP GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT TRIG 6DSBGA datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf