Sullins Connector Solutions GEM15DTBI-S189
GEM15DTBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM15DTBI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM15DTBI-S189.pdf
Availability of GEM15DTBI-S189
QUANTITY
GEM15DTBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM15DTBI-S189
Internal Part NumberEIS-GEM15DTBI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM15DTBI-S189
Related LinksGEM15DT, GEM15DTBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM15DTBI-S189 Details Description
Related parts for GEM15DTBI-S189
RES SMD 24 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf