Sullins Connector Solutions GEM18DRMT
GEM18DRMT picture photo
Mfg. Part Number
GEM18DRMT
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 WW
Datasheet Download
GEM18DRMT.pdf
Availability of GEM18DRMT
QUANTITY
GEM18DRMT Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM18DRMT
Internal Part NumberEIS-GEM18DRMT
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM18DRMT
Related LinksGEM1, GEM18DRMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM18DRMT Details Description
Related parts for GEM18DRMT
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.4VC AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 1PF 300V SMD datasheet.pdf
IC USB CTLR NAND NX2LP 56QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64TSSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W PMDU datasheet.pdf