Sullins Connector Solutions GEM22DCCI
GEM22DCCI picture photo
Mfg. Part Number
GEM22DCCI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM22DCCI.pdf
Availability of GEM22DCCI
QUANTITY
GEM22DCCI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM22DCCI
Internal Part NumberEIS-GEM22DCCI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM22DCCI
Related LinksGEM2, GEM22DCCI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM22DCCI Details Description
Related parts for GEM22DCCI
CONN RCPT HOUSING 15POS .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.84K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf