Sullins Connector Solutions GEM22DRKI-S13
GEM22DRKI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEM22DRKI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM22DRKI-S13.pdf
Availability of GEM22DRKI-S13
QUANTITY
GEM22DRKI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM22DRKI-S13
Internal Part NumberEIS-GEM22DRKI-S13
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM22DRKI-S13
Related LinksGEM22D, GEM22DRKI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM22DRKI-S13 Details Description
Related parts for GEM22DRKI-S13
RES 400 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7T 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf