Sullins Connector Solutions GEM24DRMN
GEM24DRMN picture photo
Mfg. Part Number
GEM24DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 WW
Datasheet Download
GEM24DRMN.pdf
Availability of GEM24DRMN
QUANTITY
GEM24DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM24DRMN
Internal Part NumberEIS-GEM24DRMN
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM24DRMN
Related LinksGEM2, GEM24DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM24DRMN Details Description
Related parts for GEM24DRMN
LED YELLOW DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 18POS 2.54MM datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 48-LQFP datasheet.pdf
CONN OVERMOLD CAN DB9 NICKEL 1PC datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 110C(230F) RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 35V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf