Sullins Connector Solutions GEM24DRYH-S13
GEM24DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GEM24DRYH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
GEM24DRYH-S13.pdf
Availability of GEM24DRYH-S13
QUANTITY
GEM24DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM24DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-GEM24DRYH-S13
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM24DRYH-S13
Related LinksGEM24D, GEM24DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM24DRYH-S13 Details Description
Related parts for GEM24DRYH-S13
JUMPER-H1503TR/A3048N/H1503TR 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
XMITTER HANDHELD 433MHZ 8 BUTTON datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DSUB 21WA4 F datasheet.pdf
TERM STRIP LP 20POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf