Sullins Connector Solutions GEM24DTMI
GEM24DTMI picture photo
Mfg. Part Number
GEM24DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM24DTMI.pdf
Availability of GEM24DTMI
QUANTITY
GEM24DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM24DTMI
Internal Part NumberEIS-GEM24DTMI
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM24DTMI
Related LinksGEM2, GEM24DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM24DTMI Details Description
Related parts for GEM24DTMI
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
WELD WRAP 2 3/8" BLACK 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 37MM datasheet.pdf
SR BTS CB 21 ASY C datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 10CKT datasheet.pdf