Sullins Connector Solutions GEM25DCAN-S189
GEM25DCAN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
GEM25DCAN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GEM25DCAN-S189.pdf
Availability of GEM25DCAN-S189
QUANTITY
GEM25DCAN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM25DCAN-S189
Internal Part NumberEIS-GEM25DCAN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM25DCAN-S189
Related LinksGEM25DC, GEM25DCAN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM25DCAN-S189 Details Description
Related parts for GEM25DCAN-S189
JUMPER-H1506TR/A3049A/X 4" datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V LOW SOT-23B datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1/2" datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35,5 datasheet.pdf