Sullins Connector Solutions GEM25DTKI
GEM25DTKI picture photo
Mfg. Part Number
GEM25DTKI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GEM25DTKI.pdf
Availability of GEM25DTKI
QUANTITY
GEM25DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM25DTKI
Internal Part NumberEIS-GEM25DTKI
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM25DTKI
Related LinksGEM2, GEM25DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM25DTKI Details Description
Related parts for GEM25DTKI
IC REG CTRLR DUAL FIX/ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING NAT 5.75" 30LB datasheet.pdf
6P TELFIX BU-GEH datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
STRIP MARKER 9 STD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 11/2 BK 125' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR 12C 12#12 FR SKT PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf