Sullins Connector Solutions GEM43DRMI
GEM43DRMI picture photo
Mfg. Part Number
GEM43DRMI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW
Datasheet Download
GEM43DRMI.pdf
Availability of GEM43DRMI
QUANTITY
GEM43DRMI Order Process
Ship out your order
Specifications of GEM43DRMI
Internal Part NumberEIS-GEM43DRMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEM43DRMI
Related LinksGEM4, GEM43DRMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEM43DRMI Details Description
Related parts for GEM43DRMI
IDC CABLE - CSC14G/AE14G/X datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16SOIC datasheet.pdf
REGULATOR -12V .40A 3SIP SMD datasheet.pdf
CONN CONTACT 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES 24 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V 6TSSOP datasheet.pdf
CONN IDC STRAIN RELIEF 40POS DL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTORS-MINI GLASS PROBE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.7A 6TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf