Sprague Goodman GEP42000
GEP42000 picture photo
Mfg. Part Number
GEP42000
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-42PF 750V PNL MOUNT
Datasheet Download
GEP42000.pdf
Availability of GEP42000
QUANTITY
GEP42000 Order Process
Ship out your order
Specifications of GEP42000
Internal Part NumberEIS-GEP42000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 42pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated750V
Size / Dimension0.312" Dia x 0.828" L (7.92mm x 21.03mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEP42000
Related LinksGEP4, GEP42000 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GEP42000 Details Description
Related parts for GEP42000
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 770MA 3DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 432 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.24A 65 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
AM600636 CLAMP MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf