CW Industries GF-123-0033
GF-123-0033 picture photo
Mfg. Part Number
GF-123-0033
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V
Datasheet Download
GF-123-0033.pdf
Availability of GF-123-0033
QUANTITY
GF-123-0033 Order Process
Ship out your order
Specifications of GF-123-0033
Internal Part NumberEIS-GF-123-0033
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesGF
PackagingBulk
CircuitSPST
Contact TimingNot Specified
Switch FunctionOn-Off
Current Rating3A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeStandard
Actuator Length3.18mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel3.61mm
Operating Temperature-10°C ~ 104°C
Mechanical Life10,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GF-123-0033
Related LinksGF-12, GF-123-0033 Datasheet, CW Industries Distributor
GF-123-0033 Details Description
Related parts for GF-123-0033
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
CONV DC-DC 25W 3.3VIN 1.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTOTRANS NPN DUAL SIDELOOK DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf