Sprague Goodman GFN16000
GFN16000 picture photo
Mfg. Part Number
GFN16000
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 1-16PF 750V THRU HOLE
Datasheet Download
GFN16000.pdf
Availability of GFN16000
QUANTITY
GFN16000 Order Process
Ship out your order
Specifications of GFN16000
Internal Part NumberEIS-GFN16000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range1 ~ 16pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated750V
Size / Dimension0.312" Dia x 0.422" L (7.92mm x 10.72mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GFN16000
Related LinksGFN1, GFN16000 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GFN16000 Details Description
Related parts for GFN16000
IC REG LDO 24V 2A TO220AB datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN E-LINE datasheet.pdf
CONN IBUTTON CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC 0UF RADIAL datasheet.pdf