Sprague Goodman GGV8R500
GGV8R500 picture photo
Mfg. Part Number
GGV8R500
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.8-8.5PF 1.25KV T/H
Datasheet Download
GGV8R500.pdf
Availability of GGV8R500
QUANTITY
GGV8R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GGV8R500
Internal Part NumberEIS-GGV8R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.8 ~ 8.5pF
Adjustment TypeSide Adjustment
Voltage - Rated1250V (1.25kV)
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesSealed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GGV8R500
Related LinksGGV8, GGV8R500 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GGV8R500 Details Description
Related parts for GGV8R500
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 2A 4.72" datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf