Sprague Goodman GGV8R531
GGV8R531 picture photo
Mfg. Part Number
GGV8R531
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 0.8-8.5PF 1.25KV SMD
Datasheet Download
GGV8R531.pdf
Availability of GGV8R531
QUANTITY
GGV8R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of GGV8R531
Internal Part NumberEIS-GGV8R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range0.8 ~ 8.5pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated1250V (1.25kV)
Size / Dimension0.312" Dia x 0.633" L (7.92mm x 16.10mm)
Height - Seated (Max)-
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSealed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GGV8R531
Related LinksGGV8, GGV8R531 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GGV8R531 Details Description
Related parts for GGV8R531
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-6 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS 100PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN DIN R FEMALE 32CKT CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf