Global Power Technologies Group GHIS060A120S-A1
GHIS060A120S-A1 picture photo
Mfg. Part Number
GHIS060A120S-A1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT BOOST CHP 1200V 120A SOT227
Datasheet Download
GHIS060A120S-A1.pdf
Availability of GHIS060A120S-A1
QUANTITY
GHIS060A120S-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of GHIS060A120S-A1
Internal Part NumberEIS-GHIS060A120S-A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Power - Max680W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 60A
Current - Collector Cutoff (Max)2mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce8nF @ 30V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GHIS060A120S-A1
Related LinksGHIS060, GHIS060A120S-A1 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GHIS060A120S-A1 Details Description
Related parts for GHIS060A120S-A1
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 600V 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.1PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf