Global Power Technologies Group GHXS020A060S-D1
GHXS020A060S-D1 picture photo
Mfg. Part Number
GHXS020A060S-D1
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MOD SBD BRIDGE 600V 20A SOT227
Datasheet Download
GHXS020A060S-D1.pdf
Availability of GHXS020A060S-D1
QUANTITY
GHXS020A060S-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of GHXS020A060S-D1
Internal Part NumberEIS-GHXS020A060S-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max)600V
Current - DC Forward (If) (Max)20A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GHXS020A060S-D1
Related LinksGHXS020, GHXS020A060S-D1 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GHXS020A060S-D1 Details Description
Related parts for GHXS020A060S-D1
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CRIMPING DIE ASP-C-534-I2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 640 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf