Global Power Technologies Group GHXS060A120S-D3
GHXS060A120S-D3 picture photo
Mfg. Part Number
GHXS060A120S-D3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
MOD SBD BRIDGE 1200V 60A SOT227
Datasheet Download
GHXS060A120S-D3.pdf
Availability of GHXS060A120S-D3
QUANTITY
GHXS060A120S-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of GHXS060A120S-D3
Internal Part NumberEIS-GHXS060A120S-D3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBox
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 60A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GHXS060A120S-D3
Related LinksGHXS060, GHXS060A120S-D3 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GHXS060A120S-D3 Details Description
Related parts for GHXS060A120S-D3
CONN HEADER 29POS.100 SGL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 75' UHFM UHFM datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf