Global Power Technologies Group GHXS060A120S-D4
GHXS060A120S-D4 picture photo
Mfg. Part Number
GHXS060A120S-D4
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOT SBD 1200V 60A SOT227
Datasheet Download
GHXS060A120S-D4.pdf
Availability of GHXS060A120S-D4
QUANTITY
GHXS060A120S-D4 Order Process
Ship out your order
Specifications of GHXS060A120S-D4
Internal Part NumberEIS-GHXS060A120S-D4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBox
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GHXS060A120S-D4
Related LinksGHXS060, GHXS060A120S-D4 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GHXS060A120S-D4 Details Description
Related parts for GHXS060A120S-D4
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 25W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 8.4A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.25V SOT23R-3 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 18.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
SMART BATTERY PACK datasheet.pdf
FAN AXIAL 24VDC 92X25MM IP68 datasheet.pdf