Vishay Semiconductor/Diodes Division GI1-1400GPHE3/54
GI1-1400GPHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI1-1400GPHE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 1A DO204AC
Datasheet Download
GI1-1400GPHE3/54.pdf
Availability of GI1-1400GPHE3/54
QUANTITY
GI1-1400GPHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI1-1400GPHE3/54
Internal Part NumberEIS-GI1-1400GPHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1400V (1.4kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI1-1400GPHE3/54
Related LinksGI1-1400, GI1-1400GPHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI1-1400GPHE3/54 Details Description
Related parts for GI1-1400GPHE3/54
JUMPER-H1501TR/A2015W/X 5" datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC STD 9MA 24VDC datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR PSSO-2-2 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf