Vishay Semiconductor/Diodes Division GI1-1600GPHE3/73
GI1-1600GPHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GI1-1600GPHE3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AC
Datasheet Download
GI1-1600GPHE3/73.pdf
Availability of GI1-1600GPHE3/73
QUANTITY
GI1-1600GPHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI1-1600GPHE3/73
Internal Part NumberEIS-GI1-1600GPHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI1-1600GPHE3/73
Related LinksGI1-1600, GI1-1600GPHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI1-1600GPHE3/73 Details Description
Related parts for GI1-1600GPHE3/73
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf