Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-2HE3/73
GI250-2HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-2HE3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 2KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-2HE3/73.pdf
Availability of GI250-2HE3/73
QUANTITY
GI250-2HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-2HE3/73
Internal Part NumberEIS-GI250-2HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-2HE3/73
Related LinksGI250-, GI250-2HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-2HE3/73 Details Description
Related parts for GI250-2HE3/73
SPLIT ROUTING CLIP NAT 1/4" datasheet.pdf
DOUBLE WRAP SS E/H 015THK datasheet.pdf
LIMIT SW TOP PLUNGER LED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
PES M18 100MM NO AC 90D datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf