Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-2HE3/73
GI250-2HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-2HE3/73
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 2KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-2HE3/73.pdf
Availability of GI250-2HE3/73
QUANTITY
GI250-2HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-2HE3/73
Internal Part NumberEIS-GI250-2HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-2HE3/73
Related LinksGI250-, GI250-2HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-2HE3/73 Details Description
Related parts for GI250-2HE3/73
FERRITE BEAD 200MHZ .437 LENGTH datasheet.pdf