Vishay Semiconductor/Diodes Division GI250-3-E3/54
GI250-3-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI250-3-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204
Datasheet Download
GI250-3-E3/54.pdf
Availability of GI250-3-E3/54
QUANTITY
GI250-3-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI250-3-E3/54
Internal Part NumberEIS-GI250-3-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)3000V (3kV)
Current - Average Rectified (Io)250mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.5V @ 250mA
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3000V
Capacitance @ Vr, F3pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI250-3-E3/54
Related LinksGI250-, GI250-3-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI250-3-E3/54 Details Description
Related parts for GI250-3-E3/54
RES SMD 5.9M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf