Vishay Semiconductor/Diodes Division GI817HE3/54
GI817HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
GI817HE3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC
Datasheet Download
GI817HE3/54.pdf
Availability of GI817HE3/54
QUANTITY
GI817HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of GI817HE3/54
Internal Part NumberEIS-GI817HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAxial Superectifier EOL 6/Nov/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)750ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GI817HE3/54
Related LinksGI817, GI817HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GI817HE3/54 Details Description
Related parts for GI817HE3/54
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
63315A138 FEED FINGER ROD datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X32 POS BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf