Murata Electronics North America GJM1555C1H1R5WB01D
GJM1555C1H1R5WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H1R5WB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H1R5WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H1R5WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H1R5WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H1R5WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H1R5WB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H1R5WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H1R5WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H1R5WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H1R5WB01D
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 85 W/LIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
RELAY BLOCK 10AMP OUT BASE PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf