Murata Electronics North America GJM1555C1H3R0BB01D
GJM1555C1H3R0BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R0BB01D
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R0BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R0BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R0BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R0BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R0BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R0BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R0BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R0BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R0BB01D
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONN TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24SSOP datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
COVER HINGED STR 12X12X60" datasheet.pdf
RES 853 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4224-A datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf