Murata Electronics North America GJM1555C1H3R1WB01D
GJM1555C1H3R1WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R1WB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R1WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R1WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R1WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R1WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R1WB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R1WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R1WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R1WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R1WB01D
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 4V 50A datasheet.pdf