Murata Electronics North America GJM1555C1H3R6WB01D
GJM1555C1H3R6WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R6WB01D
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R6WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R6WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R6WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R6WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R6WB01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R6WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R6WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R6WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R6WB01D
IC SUPERVISOR MPU 3.09V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RING 12-16AWG CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
RACK PLEXIGLASS DOOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf