Murata Electronics North America GJM1555C1H3R7BB01D
GJM1555C1H3R7BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R7BB01D
Brief Description
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R7BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R7BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R7BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R7BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R7BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R7BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R7BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R7BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R7BB01D
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BIT TRI-WING SZ5 1.97" datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 11.68MM datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1.5" SQ-5/PACK datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf