Murata Electronics North America GJM1555C1H3R7WB01D
GJM1555C1H3R7WB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H3R7WB01D
Brief Description
CAP CER 3.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H3R7WB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H3R7WB01D
QUANTITY
GJM1555C1H3R7WB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H3R7WB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H3R7WB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H3R7WB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H3R7WB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H3R7WB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H3R7WB01D
PTC RESETTABLE 140MA 230V RAD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC V-LEVEL TRANSL BI-DIR SOT563 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 27POS .3MM 8" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf