Murata Electronics North America GJM1555C1H8R4DB01D
GJM1555C1H8R4DB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H8R4DB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H8R4DB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H8R4DB01D
QUANTITY
GJM1555C1H8R4DB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H8R4DB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H8R4DB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H8R4DB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H8R4DB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H8R4DB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H8R4DB01D
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 630A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf