Murata Electronics North America GJM1555C1H8R9BB01D
GJM1555C1H8R9BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GJM1555C1H8R9BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.9PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GJM1555C1H8R9BB01D.pdf
Availability of GJM1555C1H8R9BB01D
QUANTITY
GJM1555C1H8R9BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GJM1555C1H8R9BB01D
Internal Part NumberEIS-GJM1555C1H8R9BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGJM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GJM1555C1H8R9BB01D
Related LinksGJM1555C1, GJM1555C1H8R9BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GJM1555C1H8R9BB01D Details Description
Related parts for GJM1555C1H8R9BB01D
CONN HEADER PH TOP 6POS 2MM SMD datasheet.pdf
Crystal 25.2235MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 120A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PROFINET 24VDC datasheet.pdf